Możliwości masz wiele. Wykorzystując odpowiednie serwery internetowe:wwwftp czy poczty elektronicznej, przekażesz światu dowolną informację wykorzystując do tego celu tekst, obraz, dźwięk, a nawet film. Co więcej, po zamieszczeniu odpowiednich danych na serwerze, staną się one dostępne od razu dla dowolnego użytkownika Internetu.

Wykorzystując serwer www zaprezentujesz w Internecie swoją osobę, zainteresowania, poglądy, osiągnięcia, rodzinę i jej drzewo genealogiczne, a także ofertę swojej firmy, czy asortyment swojego sklepu. Przy pomocy serwera ftp udostępnisz wszystkim lub wybranym użytkownikom internetu dowolne pliki. Skrzynka e-mail (poczta elektroniczna) ułatwi Tobie korespondencję z innymi użytkownikami internetu zastępując tradycyjną korespondencję listową.

Wyobraź sobie na przykład swoją prywatną lub firmową wizytówkę internetową zawierającą szczegółowy opis Twoich osiągnięć lub hobby, Twoje cv, galerię zdjęć, Twój blog itp. itd., zamieszczoną pod wybranym przez Ciebie adresem internetowym ( na przykład www.ireknowak.pl ), który to adres możesz w dowolny sposób przekazać drugiej osobie ( w liście, na tradycyjnej wizytówce czy nawet dyktując telefonicznie ) a wszystko to za mniej niż 10 zł netto miesięcznie ( przykład z naszej oferty: brązowy serwer www + domena krajowa ).

Zanim zaproponuję Tobie rozwiązania optymalne dla Ciebie, proponuję zapoznać się z ogólnymi wymogami technicznymi dotyczącymi zamieszczania w Internecie strony WWW oraz przesyłania listów elektronicznych.

W niniejszym artykule zamieszczono informacje o charakterze standardowym, które powinny charakteryzować każdy serwer (czy jego element) podłączony do Internetu , ale poniższe informacje zostały zebrane na podstawie charakterystyki naszej oferty.

Aby umieścić stronę WWW w Internecie, należy posiadać:

Serwer internetowy to specjalizowany komputer o bardzo wysokich parametrach przyłączony do Internetu bardzo szybkimi łączami, pracujący nieustannie, do którego dostęp mają wszystkie komputery przyłączone do Internetu na całym świecie. Na takim serwerze jest zainstalowane odpowiednie, specjalizowane oprogramowanie.

Serwer WWW jest to zestaw odpowiednich programów, które przesyłają informację zamieszczoną na serwerze internetowym w postaci strony WWW do przeglądarek internetowych, których internauci używają do przeglądania tej strony WWW.

Domena internetowa jest to (w przypadku serwerów WWW) nazwa serwera, na którym zamieszczona jest strona WWW. Nazwa ta dla stron WWW używanych w Polsce ma postać nazwa_strony.pl. Szczegóły dotyczące domen rejestrowanych u nas znajdują się w regulaminie usługi rejestracji i utrzymania domeny .pl.

Na stronę WWW składa się zbiór plików opisujących tą stronę w sposób zrozumiały dla serwera WWW i przeglądarki internetowej internauty oraz plików zawierających inne dane, np.: zdjęcia, muzyka, filmy, dokumenty tekstowe itp.

Wybór serwera internetowego jest dość trudny. Aby rozeznać się w możliwościach konkretnego serwera, najlepiej jest przetestować go przez pewien czas umieszczając na nim przykładową stronę WWW i sprawdzając, jak ta strona się zachowuje. Oczywiście wynik takiego testowania zależy w dużym stopniu od szybkości łącza do Internetu posiadanego przez osobę testującą oraz od wielu innych czynników. Miarodajnym wskaźnikiem jakości w naszym przypadku może być fakt szybkiej i wydajnej pracy m. in. serwisów www.panorama.media.pl oraz www.elka.fm, które odwiedza codziennie wiele tysięcy internautów. Serwery oferowane naszym klientom posiadają podobne parametry.

Wybór serwera WWW sprowadza się do ustalenia, jakie oprogramowanie wchodzi w jego skład. Ustalenie to powinno być związane z planowaną zawartością strony WWW. Obecnie najpopularniejszymi technikami tworzenia stron WWW jest wykorzystanie języków (X)HTML, PHP, JavaScript oraz Flash. Na naszych serwerach będą prawidłowo działać strony utworzone z wykorzystaniem wszystkich tych języków.

Kolejną istotną sprawą jest dobór domeny internetowej. Istnieje w tym zakresie wiele możliwości oraz pełna dowolność, jednak są pewne zasady, którymi warto się przy wyborze domeny kierować. Przede wszystkim domena powinna kojarzyć się z zawartością strony WWW, która znajdzie się na serwerze, na który ta domena będzie wskazywać. Domena powinna być możliwie krótka i łatwa do zapamiętania. Obecnie dla polskich stron WWW najkorzystniej jest dobierać domeny polskie (.pl).

Aby wysyłać listy elektroniczne ( przez Internet ) należy posiadać skrzynkę mejlową na serwerze poczty elektronicznej oraz odpowiedni program komunikujący się z tym serwerem (klient poczty elektronicznej).

Tyle teorii. Co się zaś tyczy wyboru ofert, to najczęściej najkorzystniejszym rozwiązaniem jest znalezienie oferty kompletnej, w skład której będą wchodzić wszystkie usługi niezbędne do zamieszczenia strony WWW (serwer www, domena internetowa, wykonanie strony WWW) oraz przesyłania wiadomości drogą elektroniczną (skrzynka e-mail). Wszystkie czynności związane z uruchomieniem serwisu wykonuje wówczas dostawca usług. Ponadto kompletna oferta jest wówczas dostępna w niższej cenie niż oferty dobierane indywidualnie. Takie rozwiązania kompleksowe znajdują się w naszej ofercie – z prawej strony.